GİMDES - Soru & Cevap Platformu ile sizlere Helal Sertifikalama noktasında merak ettiğiniz tüm sorulara cevap vermek üzere kurulmuş bir sistemdir.

En popüler etiketler

helal-sertifikalama helal-sertifikali-urunler helal tavuk ulker helal-logo helal-sertifikali-tavuk soya-ürünü helal-organik-olmali katki-maddesi jelatin kozmetik sertifika halal-dunya-marketleri bulasik-deterjani ferrozinc-berko-helal-jelatin-analiz-gimdes-ilaç soya-sosu soya-lesitini dogal e-katki-maddeleri brosur helal-cay kefir - sistein bio organik deterjan sucuk ak-gida dr-rodzi tse-helal-sertifikalama ilac aroma tse alkol gazli-icecek icecekler helal-kozmetik ersag bitkisel su şeker bebek antibiyotik gimdes gdo grafen-helalsertifika-zararlımaddeler balmumu-petek-alerji fason-üretim şitoğlu bereket-döner naturalive-titanyum saccharomyces-cerevisiae kağıt- streç-yağlı helal-dünya-marketleri hisse-senedi-alıp-satmak borsa-hisse bal-gimdes-helal-seyidoğlu tablet-bulasik-deterjani helal-gida kozmetik-katki-maddeleri prejelatinize-mısır-nişastası ekmekte-kullanılan-katkı-maddeleri ekmek-enzim fungal-alfa-amilaz fenoksietanol phenoxyethanol dondurma-açık ferrozinc-kapsul-jelatini-ekteki-analizleri-yorumlar-misiniz kimyasal-değişim-helal-istihake parfüm-alkol fırın-kağıdı etilalkol-haram tavuk-kanatlı-gdo-yem-helal-kesim-yumurta-piliç yumuşatıcı izopropil-alkol vita enzim tozu-kakao protein-tozları mendil çerez-kuruyemiş-kavrulmuş-çiğ-kabuklu asi-cocuk-bebek-hak-helal-haram prejelatinize edemiyoruz poppy-seed brewers-yeast balina-amberi duru-yeşil-mercimek etanol ıslak içim-süt kakao nutmeg içecek-enerji maya şok happy-market
+1 oy

Ayette geçen Tayyiben kelimesine vurgu yapıyorsunuz, burdaki tayyiben şartını taşıması için organik olma özelliğine bakıyor musunuz. Eğer bakıyorsanız organik olma standartınız Tarım Bakanlığı'nın ya da uluslararası bir kuruluşun organik ürün standartları ile uyumlu mudur? Uyumlu ise hangisi ile uyumludur, organik tarım akreditasyonunuz var mıdır? Yoksa da neden yok, helal gıdanın organik gıdadan farklı olduğu noktalar ne?

Daha açık ifadesiyle şöyle diyebilir miyiz:

Helal gıda  = Organik gıda (güvenilir bir kurumdan alınmış organik sertifikası sahibi, ya da böyle bir sertifika almaya engel durumu olmayan)

Şu linkte standartlarınız hakkında bilgi bulunmakta. Bu linkteki bilgilere istinaden sorumu tavuk öreneğinde somutlaştırmak istiyorum. Son zamanlarda tavukların birtakım ilaçlar ile çok hızlı bir şekilde büyütüldüğü (6 ayda gelecekleri kiloya 45 günde ulaştıkları), bunların beslenmesinde gdolu besinlerin kullanıldığı vs. gibi haberleri çokça okumaktayız. Ve yine malesef kanser hastalığı bu gıda teröründen dolayı grip gibi yaygın. Sizin sertifikalandırdığınız ürünler bu bakımdan güvenli midir. Tavuk üreten bir firma sanırım GİMDES 220: Et ve Et Ürünleri Sertifikası alması gerekiyor, bu sertifikanın açıklamasında kesilecek tavukların yetiştirilmesi ile alakalı 210: Yem ve Rasyon Sertifikası bölümünden ne anlamalıyız. Burda hayvanların yetiştirilmesinde hormonların kullanılamayacağı yazıyor, ve beslenmede kullanılacak maddelerin helallik vasfını taşıması. Mesela tavukların beslenmesinde mısır kullanılıyorsa, ha tamam allahın mısırı helaldir mi diyorsunuz, yoksa bu mısırların GİMDES 150: Tabiî Ürünler Sertifikası sahibi (=?güvenilir bir organik tarım sertifikası sahibi, ya da böyle bir sertifika almaya engel durumu olmayan) bir ürün mü olması gerekiyor. Bu kontrolleri nasıl sağlıyorsunuz?

 

tarafından
tarafından yeniden etikenlendirildi

1 cevap

+2 oy
 
En İyi Cevap

 

Muhterem Kardeşim

GİMDES’in her Helal ve Tayyib sertifikası organiğin üzerinde bir kaliteyi tanımlıyor. Aksine her organik belge GİMDES’in Helal ve Tayyib  kalitesini karşılamıyor.Organik kalite embiryo ve tohum hakkında bir iddiada bulunmuyor. GİMDES Helal ve Tayyib kalitesi ise embiryo ve tohumu sorgulayarak başlıyor.

 Öncelikle ‘’Helal ve Tayyib’’ olma özelliği bugüne kadar materyalist bilimin ulaşamadığı bir temizliği, paklığı, sağlığı, necasetten arındırılmışlığı içerisinde barındırmaktadır.Çünkü kalite belirleme yöntemi ne olursa olsun, organik olma özelliği de olsa helal standart embriyodan, tohumdan başlayarak soframıza gelene kadar  bütün aşamaları tek tek incelemekle mükelleftir. Kalite veya organik standartlar helal şartları taşımamaktadır. Ayrıca organik olma hususunda dikkat edilmesi gereken ise her doğal helal olmamaktadır. Çünkü kaynağı domuz gibi helal olmayan hayvanlardan da organik ürün elde edilebilmektedir.

GİMDES sitesinde ilan etmekte olduğumuz  standartlarımızı ön yargısız olarak incelediğiniz taktirde sorularınız cevaplarını bulmuş olacaktır.

Ayrıca vaktiniz var ise bu gibi sorularınız için GİMDES merkezine gelerek GİMDES başkanı başta olmak üzere firma denetim  görevlileri  ile görüşebilirsiniz.

Sağlık ve selamet dileklerimizle. 

tarafından
...