GİMDES - Soru & Cevap Platformu ile sizlere Helal Sertifikalama noktasında merak ettiğiniz tüm sorulara cevap vermek üzere kurulmuş bir sistemdir.

En popüler etiketler

helal-sertifikalama helal-sertifikali-urunler helal tavuk ulker helal-logo helal-sertifikali-tavuk soya-ürünü helal-organik-olmali katki-maddesi jelatin kozmetik sertifika halal-dunya-marketleri bulasik-deterjani ferrozinc-berko-helal-jelatin-analiz-gimdes-ilaç soya-sosu soya-lesitini dogal e-katki-maddeleri brosur helal-cay kefir - sistein bio organik deterjan sucuk ak-gida dr-rodzi tse-helal-sertifikalama ilac aroma tse alkol gazli-icecek icecekler helal-kozmetik ersag bitkisel su şeker bebek antibiyotik gimdes gdo grafen-helalsertifika-zararlımaddeler balmumu-petek-alerji fason-üretim şitoğlu bereket-döner naturalive-titanyum saccharomyces-cerevisiae kağıt- streç-yağlı helal-dünya-marketleri hisse-senedi-alıp-satmak borsa-hisse bal-gimdes-helal-seyidoğlu tablet-bulasik-deterjani helal-gida kozmetik-katki-maddeleri prejelatinize-mısır-nişastası ekmekte-kullanılan-katkı-maddeleri ekmek-enzim fungal-alfa-amilaz fenoksietanol phenoxyethanol dondurma-açık ferrozinc-kapsul-jelatini-ekteki-analizleri-yorumlar-misiniz kimyasal-değişim-helal-istihake parfüm-alkol fırın-kağıdı etilalkol-haram tavuk-kanatlı-gdo-yem-helal-kesim-yumurta-piliç yumuşatıcı izopropil-alkol vita enzim tozu-kakao protein-tozları mendil çerez-kuruyemiş-kavrulmuş-çiğ-kabuklu asi-cocuk-bebek-hak-helal-haram prejelatinize edemiyoruz poppy-seed brewers-yeast balina-amberi duru-yeşil-mercimek etanol ıslak içim-süt kakao nutmeg içecek-enerji maya şok happy-market
+3 oy
Çayda haram olan ne olabilir?
tarafından

1 cevap

+1 oy
 
En İyi Cevap

ÇAY

Siyah çay üretiminde aromaların kullanımı son zamanlarda yaygın bir hal almıştır. Genelde kullanılan bergamot aromasının içeriğinde etil alkol olabildiğinden bu durum fıkhen uygun olmayacaktır. Çünkü, alkol ile muamele görmüş aromayı bünyesine emen çay, alkol uçsa dahi necis kalacaktır. Bu necaset ancak su ile yıkanarak giderilebilir. Fakat bu fıkhi meseleyi herkes bilemeyeceğinden dolayı etil alkollü bir aromayı kullandırmamak en uygunu olacaktır. Kaldı ki, aromalardaki tek problem alkol olmayıp, farklı katkılarda mevcuttur. Yapay renklendiriciler ve MSG gibi..

Karadeniz bölgesinin farklı noktalarındaki çay üretimlerinden aldığımız numunelerde yaptırdığımız radyasyon kalıntı analizleri limit değerlerin çok altında çıkmıştır. Bu nedenle radyasyon tehlikesi en azından şimdilik söz konusu değildir. 

Hususen büfe, kahve, çay ocakları vs. gibi çayın çok tüketildiği ve fazla miktarlarda demlendiği yerlerde, daha çok ve çabuk renk ve tat vermesi amacıyla çay ekstraktı ile muamele edilmiş çaylar kullanılabilmektedir. Bu çay ekstraktları genel olarak, ıskarta çayların demlenmesi ve suyunun uçurularak yoğun bir hale getirilmesi şeklinde üretilirken, modern teknolojinin sürprizleri bizleri endişelendirmektedir. Aklımıza takılan soru ise:içerisine aroma ve renklendirici maddeler giriyor mudur?

Sallama ve demleme şeklinde filtre kağıtları içerisine konulan siyah çaylarda ise hızlı renk ve tat vermesi amacıyla yine aroma ve renklendirici kullanımı olabilirken, ayrıca filtre kağıtlarının üretiminde kullanılan emülgatör de farklı bir problem olarak önümüze çıkmaktadır. Bu emülgatörler hayvansal mıdır? Bitkisel midir? Güvenilir bir Helal Sertifikaya sahip midir? Bu soruların cevaplanması adına helal sertifikasına ve helal tescile ihtiyacı vardır.

 

tarafından
...