GİMDES - Soru & Cevap Platformu ile sizlere Helal Sertifikalama noktasında merak ettiğiniz tüm sorulara cevap vermek üzere kurulmuş bir sistemdir.
0 oy
yapımında kemik tozu kullanılan porselen tabak kullanmak caiz mi?
tarafından

1 cevap

0 oy

Muhterem Metin Abdülkerimoğlu,

Öncelikle GİMDES fetva kurumu değil, sertifikalama kurumudur.

Sığır Kemiği Kullanımı ve Helal Kesim Sorunu

Ülkemizde firmaların; yarısından fazlası hayvan kemiklerinin tozundan üretilen bu porselenlerin içeriğindeki kemik tozu için kemikleri nereden getirdikleri önemli bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır.Kendileri imal etmeyen firmaların çoğunlukta olması ve firmaların yurt dışından (Çin, Japonya, İngiltere ) getirttiğini düşünürsek kemik tozu için kullanılan hayvanın ne derece sığır kaynaklı olabileceğini düşünebiliriz.

Bu ürünlerin sığır kemiğinden üretildiğinden emin olmamız durumunda da bu ülkelerde söz konusu sığırların İslami usullere göre kesilip kesilmediği şüphesi çıkıyor karşımıza.Ülkemizde de kesilmiş olan bir sığırdan elde edilse dahi bu sığır İslami usule göre mi kesilmiştir yine bilinmesi emin olunması gerekmektedir.

Çünkü bu konuda da Helal kesim yapılmış hayvanların kemiğinin kullanılmış olması gerekiyor. Efendimiz (sallalahu aleyhi ve sellem) haramlardan kaçınmanın yanında, şüpheli şeylerden de kaçınmak gerektiğini buyurmuştur. Bu doğrultuda porselen ürünler alırken mutlaka sorgulayalım. Kemik tozu olan ürünlerde gerekli sorgulamaları yaparak şüphe bırakmayacak güvenilir bir bilgiye sahip olduktan sonra alışveriş yapmamız en doğrusudur.

Bahsetmiş olduğunuz ürün konusunda firmaların kendi beyanını, etiket bilgisini güvenilir ve bilimsel kabul edemeyiz. Takdir sizindir.

 

 

Sağlık ve selamet dileklerimizle.

13.02.2018

tarafından
...