GİMDES - Soru & Cevap Platformu ile sizlere Helal Sertifikalama noktasında merak ettiğiniz tüm sorulara cevap vermek üzere kurulmuş bir sistemdir.

En popüler etiketler

helal-sertifikalama helal-sertifikali-urunler helal tavuk ulker helal-logo helal-sertifikali-tavuk soya-ürünü helal-organik-olmali katki-maddesi jelatin kozmetik sertifika halal-dunya-marketleri bulasik-deterjani ferrozinc-berko-helal-jelatin-analiz-gimdes-ilaç soya-sosu soya-lesitini dogal e-katki-maddeleri brosur helal-cay kefir - sistein bio organik deterjan sucuk ak-gida dr-rodzi tse-helal-sertifikalama ilac aroma tse alkol gazli-icecek icecekler helal-kozmetik ersag bitkisel su şeker bebek antibiyotik gimdes gdo grafen-helalsertifika-zararlımaddeler balmumu-petek-alerji fason-üretim şitoğlu bereket-döner naturalive-titanyum saccharomyces-cerevisiae kağıt- streç-yağlı helal-dünya-marketleri hisse-senedi-alıp-satmak borsa-hisse bal-gimdes-helal-seyidoğlu tablet-bulasik-deterjani helal-gida kozmetik-katki-maddeleri prejelatinize-mısır-nişastası ekmekte-kullanılan-katkı-maddeleri ekmek-enzim fungal-alfa-amilaz fenoksietanol phenoxyethanol dondurma-açık ferrozinc-kapsul-jelatini-ekteki-analizleri-yorumlar-misiniz kimyasal-değişim-helal-istihake parfüm-alkol fırın-kağıdı etilalkol-haram tavuk-kanatlı-gdo-yem-helal-kesim-yumurta-piliç yumuşatıcı izopropil-alkol vita enzim tozu-kakao protein-tozları mendil çerez-kuruyemiş-kavrulmuş-çiğ-kabuklu asi-cocuk-bebek-hak-helal-haram prejelatinize edemiyoruz poppy-seed brewers-yeast balina-amberi duru-yeşil-mercimek etanol ıslak içim-süt kakao nutmeg içecek-enerji maya şok happy-market
0 oy
Merhabalar; Hastahane ve elektronik sektöründe temizlik malzemesi olarak izopropil alkol kullanılmaktadır. Bu alkol çeşidi haram olan alkol sınıfında mıdır? Bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim. Saygılarımla...
tarafından

1 cevap

0 oy
Muhterem Ahmet Tekin,
 

Öncelikle hassasiyetiniz için teşekkür ederiz. Kimyada alkol belirli bir grubun adıdır. İzopropil alkol, etanol bu gruptandır. Ama haram olan ve GİMDES'in sertifika vermediği alkol etil alkol ya da etanol alkoldür. Dolayısıyla kullanılan izopropil alkol haram bir alkol değildir.

 

İzopropil alkol sarhoşluk vermeyen bir alkoldür. Söz konusu olan durumda dezenfeksiyon amaçlı kullanıldığı için etil alkol gibi necis hükmünde olmadığı için tayyiblik açısından sıkıntı teşkil etmemektedir.

 

 
Sağlık ve selamet dileklerimizle.
14.03.2018

 

tarafından
...