GİMDES - Soru & Cevap Platformu ile sizlere Helal Sertifikalama noktasında merak ettiğiniz tüm sorulara cevap vermek üzere kurulmuş bir sistemdir.

Kategoriler

0 oy
Selamun Aleyküm

komşum Yunanistan dan aldıgı kakaolu tahin hediye etti.Helalliği konusunda yardımcı olur musunuz?

ingredients: tahini(ground sesame seeds),brown sugar,lecitin and polyglycerol polyricinoleate,flavouring(vanilin),flavouring.

Sizden gelen yanıta göre ürünü kullanmayı düşünüyorum.Allah razı plsun
tarafından

1 cevap

0 oy
Muhterem Zeynep Hanım,
 
 
Öncelikle hassasiyetiniz için teşekkür ederiz. GİMDES üretim prosesini bilmediği ve analizini yapmadığı ürünler hakkında yorum yapmamaktadır. GİMDES sadece sertifika verdiği ürünlere kefildir. 
 
Ayrıca söz konusu olan içerikte GİMDES'in kritik kontrol noktaları şunlardır:
 
1. Lesitin: GİMDES lesitin kullanımı için iş akış şeması istemektedir.
2. Poligliserol: Kullanılan yağ asitlerinin menşei bitkisel kaynaklı veya hayvansal kaynaklı olabilir. Hayvansal kaynaklı olduğu taktirde ''İslami Usule Uygun Kesilmiş'' bir hayvandan elde edilmiş olmalıdır. Bitkisel olduğu taktirde bitkisel yağ asitlerinin GDO'lu tohumlardan elde edilmemesi gerekmektedir. Aynı zamanda üretim prosesinde ise alkol ile muamele edilmemelidir. Helal ve Tayyib şartlarına uygun olduğu takdirde sertifikalandırma yapmaktadır.
3. Aroma: Aroma yapımında etil alkol kullanılabilir. Bütün aromalarda bu risk mevcuttur. Toz aroma dahi olsa üretim esnasında alkol kullanılabilir. Bu sebeplerden dolayı GİMDES aroma kullanımında kabul edilebilir Helal Sertifikası istemektedir.
 
Dolayısıyla ürünü kullanıp kullanmamak sizin takdirinize kalmıştır.
 
 
 
Sağlık ve selamet dileklerimizle.
07.03.2018
tarafından

İlgili bir soru bulunamadı

...