GİMDES - Soru & Cevap Platformu ile sizlere Helal Sertifikalama noktasında merak ettiğiniz tüm sorulara cevap vermek üzere kurulmuş bir sistemdir.
0 oy
Selamünaleyküm. Piyasadaki cipslerde ne gibi durumlardan dolayı helal diyemiyoruz veya sertifika vermedeki kriterleriniz nelerdir. Aromalı acılı baharatlılarda hani bi ihtimal verilebiliyor. Lakin benim özellikle merak ettiğim sade papates cipslerinde ne gibi durumlar var. İçindekilere baktığımızda patatse palm yağı tuz yazıyor. Bunların haricinde de birşeyler olabiliyor mu? Benim ençok merak ettiğim sade cipsler.
tarafından

1 cevap

0 oy

Muhterem Fatih Duman,

Öncelikle hassasiyetiniz için teşekkür ederiz. Cips ürünlerinde kritik kontrol noktalarını aşağıda sunuyoruz.

Patates ve Mısır Cipslerindeki Kritik Noktalar: Çerez grubunda yer alan cipslerde kullanılan patates ve mısırın GDO’lu olma riskinden başlamak üzere kızartmada kullanılan yağların kanser riski, akrilamid oluşma riski ve çeşni maddeleri arasında kullanılan Mono sodium glutomat (MSG) riskini dikkate almak zorundayız.

MSG katkı maddesi alındıktan sonra beyin aşırı duyarlı hale gelmekte ve daha az baharat tadını daha çok gibi hissetmektedir. Bu madde üzerinde yapılan nörokimyasal çalışmalar sonucunda MSG, düşük seviyeli bir nörotoksin olarak tanımlanmıştır.

Aşağıda belirtilen zararları olduğuna dair görüşler mevcuttur: Sinir hücrelerine zarar veriyor. Merkezi sinir sistemi tahribatı ve buna bağlı olarak Alzheimer, Parkinson, Huntington Hastalığı, Epilepsi (Sara), Retinal Dejenerasyon (gözde retina tabakası hasarı), Yağ Birikimi, doyma mekanizmasında bozukluk gibi rahatsızlıkları tetikliyor.

Çin'li, ABD'li ve diğer bazı araştırmacılarca MSG kullanan insan ve fare deneklerinde MSG kullanmayanlara nazaran 3 kat daha fazla obezite görülmüştür. Büyüme hormonu baskılanması, pankreas hasarı, insülinde artış ve buna bağlı diyabet, böbrek ve karaciğerde ciddi hasarlar tespit edilmiştir.

GİMDES Helal ve Tayyib şartlar altında üretimi yapılan bir ürüne sertifika vermiştir. Aşağıda sunmuş olduğumuz link üzerinden bakabilirsiniz.

 

http://gimdes.com/KategoriListe/bisk-vi---ikolata--kek--cips-ve--ekerleme__8

 

Cips mevzusu ile ilgili kamoyuna yazmış olduğumuz yazıların linklerini sunuyoruz, inşallah faydalı olmuştur.

http://www.gidaraporu.com/gelatinseker-cipsler_g.htm

http://www.gidaraporu.com/okul-kantinleri-bufeleri-ayni-tas-ayni-hamam_g.htm

 

Sağlık ve selamet dileklerimizle.

28.03.2018

tarafından
...