GİMDES - Soru & Cevap Platformu ile sizlere Helal Sertifikalama noktasında merak ettiğiniz tüm sorulara cevap vermek üzere kurulmuş bir sistemdir.
0 oy
Selamun aleyküm krem santi gibi bazi urunlerin icindekiler kısmında hidrojenize bitkisel yag yazıyor bundan kasıt margarin midir ve bunu yemek caiz midir?
tarafından

1 cevap

0 oy
 
En İyi Cevap

Muhterem Kardeşimiz,

 
 
Öncelikle hassasiyetiniz için teşekkür ederiz. GİMDES fetva kurumu değil, bir sertifikalama kurumudur. Söz konusu durum ise,
 
Bitkisel Katı Yağlar: Bitkisel katı yağlarda üretim metodu ve kullanılan katkı maddelerinin Helal ve Tayyib şartlarda incelenmesi gerekmektedir. Bitkisel (ya da hayvansal yağ karışımı ile) sıvı yağların kimyasal veya fiziksel yöntemler ile sertleştirilmesi sonucunda elde edilirler. Kimyasal sertleştirilme yöntemlerinden hidrojenasyon yada esterifikasyon yöntemi ile sertleştirilen margarin dediğimiz yağların kullanımı sağlık açısından zararlıdır. Tamamen doğal bir yöntem olan fiziksel sertleştirilme de ise fraksiyon sistemi adı altında; talep edilen sertliğe göre ergime noktaları farklı yağların belirli oranda karışımı uygulanmaktadır. Bu yöntemde sağlık açısından herhangi bir problem bulunmamaktadır. Katı yağlarda katkı maddesi olarak; hayvansal kaynaklı olma riski bulunan emülgatör, alkol ile muamele edilmiş olma riski bulunan aroma ve renklendirici ayrıca sağlık açısından zararlı antioksidan kullanımı söz konusu olabilmektedir. Bu sebeple üretimi sırasında Helal ve Tayyib şartlara riayet edilen yağların tüketilmesi gerekmektedir.

Kısacası, bitkisel katı yağlar (bitkisel susuz yağlar) üretiminde emülgatör, aroma ve renklendirici kullanımı olması dolayısıyla GİMDES bu ürünü sertifikalandırmaktadır. GİMDES sadece üretim prosesini bildiği ve sertifika vermiş olduğu ürünlere kefildir.  Dolayısıyla bu ürünleri tüketip tüketmemek sizin takdirinize kalmıştır.
 
 
 
Sağlık ve selamet dileklerimizle.
17.04.2018

 

tarafından
tarafından seçilmiş
...