GİMDES - Soru & Cevap Platformu ile sizlere Helal Sertifikalama noktasında merak ettiğiniz tüm sorulara cevap vermek üzere kurulmuş bir sistemdir.
0 oy

1 cevap

0 oy

Muhterem Özlem Dündar Kaya,

Öncelikle hassasiyetiniz için teşekkür ederiz. Söz konusu ürün grubundaki GİMDES'in kritik kontrol noktaları şu şekildedir;

Kabartma tozları unlu mamullerin üretiminde yaygın bir kullanım alanına sahiptir. Özellikle kek, bisküvi gibi yumuşak buğday unu ile üretilen ürünlerin karakteristik iç yapılarının oluşmasında kullanılırlar. Genellikle bileşimlerinde tek alkali bileşen (sodyum bikarbonat), bir ya da daha fazla sayıda asidik tuz ve dolgu maddesi (mısır nişastası) bulunur. Sulu ortamda bikarbonatın asitle reaksiyona girmesi sonucu oluşan CO2 gazı ürünün kabarmasını sağlar, bunun yanı sıra hazmını kolaylaştırır ve albenisini arttırır.

RİSKLER

1- Yapısında bulunan malik asit ve kalsiyum laktatın üretimi fermantasyonla olduğundan fermentasyon sırasında kullanılan mikroorganizmalar ve enzimlerin kaynağı önemlidir. Bunlar eğer hayvansal kaynaklı ise Helal kesim yapılmış hayvanlardan olmalıdır. Ayrıca GDO içermemelidir.

2- Tartarik asit ve tartaratlarında en önemli kaynağı şaraptır bu yüzden bu ürünlerin kabartma tozlarında kullanılabilmesi için mutlaka Helal standartlarında üretilmesi gerekmektedir.

3- Dolgu malzemesi olarak nişasta da kullanılabilmektedir burada ki risk ise üretimde kullanılan enzimlerin kaynağının hayvansal olması durumunda Helal kesim yapılmış hayvanlardan olması gerekir. Ayrıca mısırdan elde edilmişse mısır tohumlarının GDO'suz olması gerekmektedir.

Kısaca, Helal ve Tayyib şartlarda üretilmesi gerekmektedir. GİMDES sadece sertifika vermiş olduğu ürünlere kefildir.

 
 
Sağlık ve selamet dileklerimizle.
tarafından
...