GİMDES - Soru & Cevap Platformu ile sizlere Helal Sertifikalama noktasında merak ettiğiniz tüm sorulara cevap vermek üzere kurulmuş bir sistemdir.
0 oy
http://www.gimdes.org/gimdes-sertifikasi-nedir.html Burada gimdes sağlığa zararlı olan ürünlere sertifika vermiyor diye yazıyor. Oysa ki palmiye yağı kansorejen madde içeriyor.
tarafından

1 cevap

+1 oy

Muhterem Kardeşimiz,

 

Öncelikle hassasiyetiniz için teşekkür ederiz. Söz konusu olan palm yağları uzak doğuda daha çok Endonezya ve Malezya taraflarında yetişen hurma cinsi ağaçların meyvelerinden (hem meyve kısmı hem de çekirdek kısmı) elde edilir. Tamamen bitkiseldir. Ayçiçek, pamuk, fındık ve zeytin yağları gibidir. Yani bu yağların üretimlerinde ne riskler varsa aynıları palm yağı içinde geçerlidir. 

Palm yağları daha çok margarin ve bitkisel susuz yağların üretimlerinde kullanıldığından ve hidrojenizasyon/interesterifikasyon işlemlerine tabi olduğundan dolayı sağlık açısından riskli hale gelmektedir. Ancak eğer bu kimyasal işlemler uygulanmaz ve diğer GİMDES Helal sertifikalı sıvı/katı yağlarda olduğu gibi katkı maddeleri (ağartma toprakları, aktif karbon, sitrik asit vs) Helal ve Tayyib şartlara haiz olarak üretilirse bu palm yağların tüketiminde bir problem olmayacaktır.

 
 
 
 
Sağlık ve selamet dileklerimizle.

 

tarafından
...