GİMDES - Soru & Cevap Platformu ile sizlere Helal Sertifikalama noktasında merak ettiğiniz tüm sorulara cevap vermek üzere kurulmuş bir sistemdir.
+7 oy
baharatlara domuz katkisi girebiliyor diye duydum hangi baharatlara (kirmizi biber vs.) giriyor ve bu cok sIk olan bir sey mi yani etrafimizdakilerde kullanildigina dair bir durumla karsilastiniz mi? sertifikali urunler tuketmeye calisiyoruz fakat evimiz disindaki yerlerde veya eve gelen ikramlarda bunu sorgulayamiyoruz.bu konuda gimdes ytkilileri napiyor ne tavsiye ederler?ornegin Ramazanda iftara davetliyiz ve kullanilan baharat sertifikasiz ne yapmaliyiz ?
tarafından
tarafından yeniden gösterildi

1 cevap

0 oy
 
En İyi Cevap

Muhterem kardeşimiz,

Baharatların bazılarında yağlama yapılmakta olup bu yağ nedeniyle helal sertifika aranmaktadır. Pul biber, isot, toz kırmızı biber gibi... Karışım baharatlarda (çeşni, harç, vb.) ise hile yapılabilmekte ve baharatların içerisine farklı ucuz bitkiler veya katkı maddeleri karıştırılabilmektedir. Örneğin, maltodekstrin, dekstroz ve et aroması gibi katkı maddelerinin güvenilir bir helal sertifikası bulunması gerekirken, MSG gibi katkı maddelerine ise GİMDES izin vermemektedir. Bu nedenlerle en güvenli yol helal sertifikalı olan baharatların kullanılmasıdır.

Sağlık ve selamet dileklerimizle...  

tarafından
...