GİMDES - Soru & Cevap Platformu ile sizlere Helal Sertifikalama noktasında merak ettiğiniz tüm sorulara cevap vermek üzere kurulmuş bir sistemdir.

En popüler etiketler

helal-sertifikalama helal-sertifikali-urunler helal tavuk ulker helal-logo helal-sertifikali-tavuk soya-ürünü helal-organik-olmali katki-maddesi jelatin kozmetik sertifika halal-dunya-marketleri bulasik-deterjani ferrozinc-berko-helal-jelatin-analiz-gimdes-ilaç soya-sosu soya-lesitini dogal e-katki-maddeleri brosur helal-cay kefir - sistein bio organik deterjan sucuk ak-gida dr-rodzi tse-helal-sertifikalama ilac aroma tse alkol gazli-icecek icecekler helal-kozmetik ersag bitkisel su şeker bebek antibiyotik gimdes gdo grafen-helalsertifika-zararlımaddeler balmumu-petek-alerji fason-üretim şitoğlu bereket-döner naturalive-titanyum saccharomyces-cerevisiae kağıt- streç-yağlı helal-dünya-marketleri hisse-senedi-alıp-satmak borsa-hisse bal-gimdes-helal-seyidoğlu tablet-bulasik-deterjani helal-gida kozmetik-katki-maddeleri prejelatinize-mısır-nişastası ekmekte-kullanılan-katkı-maddeleri ekmek-enzim fungal-alfa-amilaz fenoksietanol phenoxyethanol dondurma-açık ferrozinc-kapsul-jelatini-ekteki-analizleri-yorumlar-misiniz kimyasal-değişim-helal-istihake parfüm-alkol fırın-kağıdı etilalkol-haram tavuk-kanatlı-gdo-yem-helal-kesim-yumurta-piliç yumuşatıcı izopropil-alkol vita enzim tozu-kakao protein-tozları mendil çerez-kuruyemiş-kavrulmuş-çiğ-kabuklu asi-cocuk-bebek-hak-helal-haram prejelatinize edemiyoruz poppy-seed brewers-yeast balina-amberi duru-yeşil-mercimek etanol ıslak içim-süt kakao nutmeg içecek-enerji maya şok happy-market
+2 oy
Sade ve Meyveli maden sularında alkol var mı ?
tarafından

1 cevap

+3 oy
 
En İyi Cevap

Öncelikle şu ayrıma dikkat ediniz;toplumumuzda soda ve maden suyu eş anlamlı kullanılmasına rağmen ikisi birbirinden farklıdır.

Maden suyu, yeraltı sularından elde edilmiş, çözünmüş katı madde içeriği toplam 250 mg/l'den daha az olmayan sulara verilen addır.Çözünmüş mineral tuzları, elementler ve gaz içerirler.Maden suyu içinde; bikarbonat, sülfat, klorit, kalsiyum, magnezyum, florit, demir ve sodyum bulundururlar. 

İçilebilir nitelikteki herhangi bir suya karbondioksit eklendiğinde soda yapılmış olur.Maden suyu ise yerin en derin katmanlarından çıkar ve yeryüzüne çıkarken geçtikleri katmanlardan mineralleride alarak yol alırlar. Bu durumda maden suyu mineralce çok zengin iken soda mineral içermez.

Maden suyuna  günümüz üretim sisteminde aroma eklendiği taktirde alkol tehlikesi bulunabilir.Çünkü aroma maddesi konurken alkolde çözünmüş olabilmektedir.

Soda maden suyuna ya da normal suya karbon dioksit basarak elde edilen bir içecektir. Ekseriya maden suyu ile soda karıştırılmaktadır.Piyasada soda olarak pazarlanan içeceklerin ekserisi ise normal suya karbondioksit basılarak elde edilen içeceklerdir. Mide hazmına yardımcı olur ama faydalı mineraller içermez.

Meyveli sodaya gelince burada yapılan en büyük hata bunlar meyveli soda değildir. Bunlar meyve aromalı sodalardır. Bu aromalar ise doğal ya da yapay olabilir.Bazen de boya katkı maddeleri ile birlikte kullanılırlar. En mühimi ise bu aromalar etil elkolde eritilmiş  olabilmektedir.

Yani anlayacağınız bu çeşit sodalar saf ve masum içecekler değildir. Ancak insan oğlunun HEDONİZİM’e meyilli olması, sırf zevk alma içgüdüsü ile bu ürünleri, tüketimde temiz ve masum ürünlerin önüne çıkartabilmektedir.

Soda ile maden suyunu ayırt edebilmek için pek çok gıda maddesini alırken yapmamız gerektiği gibi etiket okumak çok önemlidir.

Israrla meyveli içmek istiyorsanız hakiki maden suyunu evinizde taze sıkılmış hakiki meyve suyu ile karıştırarak içmenizi tavsiye ediyoruz.En iyisini Allah (c.c.) bilir.

Takdiri size bırakıyoruz.

 

 

tarafından
...