GİMDES - Soru & Cevap Platformu ile sizlere Helal Sertifikalama noktasında merak ettiğiniz tüm sorulara cevap vermek üzere kurulmuş bir sistemdir.
+4 oy
Üretici firmaların helal sertifikalandırma yapma çalışmaları olduğunu gazetelerden okudum.Kurucuları firma sahiplerinden oluşmaktadır.Bu  gibi bir kurumun verdiği sertifikaya  şahsım olarak çok güvenemiyorum.Bu konuda sizin tavsiyeniz nedir?Güvenebilir miyiz?
tarafından

1 cevap

+4 oy
 
En İyi Cevap
Maalesef  belirtmiş olduğunuz durumu üzülerek  bizde izlemekteyiz.

Helal yaşam, Helal yeme içme Müslümanın İmani bir meselesidir.Eski dönemlerde patronların keyfine göre ürün etiketlerinde basma kalıp olarak yazılan ‘ürünümüzde domuz ve domuzdan yapılmış hiçbir madde içermez’ şeklindeki ifadelerin artık hiçbir inandırıcılığı kalmamıştır.

GİMDES” gurubu olmak üzere son zamanlarda daha yüksek sesle “HELAL SERTİFİKA”lı ürünler için çalışmalar başlatılınca, bu işin sırf ticaretini düşünen bir takım gurup, kurum ve kuruluşlar, ne yapalım, nasıl yapalım da bu olayı kendi kontrolümüzde  götürelim düşüncesi ile helal sertifikalandırma çalışmasını esas gayesinden uzak yürütebilmenin hesabına düştüler.

Helal Sertifikasyonda en önemli husus ise bu çalışmaları yapacak kurumun mutlaka bağımsız,tarafsız, teknik ve ilim ehliyetine sahip olması ve mutlaka ekonomik menfaat kaygılarından uzak olması gerekmektedir.

Bugüne kadar ülkemizde ve birçok İslam ülkesinde “HELAL SERTİFİKA” talebi,çoğunluk üretici firmanın ekonomik hesaplarına dayalı olarak yapılmaktadır. Bu sebeple belgenin güvenirliliği ve doğruluğu ikinci planda gelmektedir. Bu yüzden dünyanın çeşitli ülkelerinde para karşılığında, masa başı tabir edilen sahte HELAL SERTİFİKA veren kuruluşlar revaç bulmaktadır.Brezilya’dan Çin’e kadar yüzlerce kuruluş geçimini bu belgelerle sağlamaktadır.Burada büyük bir kitle olan Müslümanlar haberleri olmadan bu kuruluşlar tarafından aldatılmaktadır.

Bu sorunuz vesilesi ile ilgili  bir haberi size de duyurmak istiyoruz.Helal Sertifika olayının kuvveden fiile çıkacağına kanaat getirmiş ve Müslüman camianın yakından tanıdığı bir kaç büyük firma maalesef bir vakfı paravan olarak kullanarak “HELAL SERTİFİKA” kuruluşunu kendi kontrollerinde oluşturmaya çalışmaktadırlar.

Yukarıda belirttiğimiz yanlış uygulamaların oluşması Helal Sertifika kurumunu doğmadan öldürmek demektir ki,biz bunu asla uygun görmüyoruz.Ümit ediyoruz ki bu insanlar ve kuruluşlar en kısa zamanda bu yanlış davranış ve girişimlerden vazgeçerler veya bilinçli tüketicilerin tercihleri ve uyarıları neticesinde çıkmış oldukları bu yanlış yoldan dönerler.

Bütün bu hastalıklı yapılar bilelim ki İslama ve henüz yeni yeni neşv-ü nema bulmaya çalışan Helal Sertifikalama yapısına zarar verebilir.

Sağlık ve selamet dileklerimizle.
tarafından
...