GİMDES - Soru & Cevap Platformu ile sizlere Helal Sertifikalama noktasında merak ettiğiniz tüm sorulara cevap vermek üzere kurulmuş bir sistemdir.
0 oy
GİMDES Nedir?
tarafından

1 cevap

+1 oy
 
En İyi Cevap

GİMDES, bir ihtiyaçtan doğan bir dernektir. Bütün Müslümanların olmazsa olmaz yaşam şartlarının başında gelen helal ve sağlıklı gıda maddelerini araştırmak ve yasal çerçeve içerisinde HELAL SERTİFİKALANDIRMAK için  2005 yılında sivil toplum kuruluşu statüsünde kurulmuştur.

GİMDES ( Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalandırma  Araştırmaları Derneği)  bu derneğe bağlı iktisadi işletme kurumu ’’GİMDES Helal Ürünleri Araştırma Enstitüsü’’ 2009 yılında ülkelerinde Helal Sertifika sistemini uygulayan Endonezya MUI, Malezya JAKIM, Singapur MUIS  kurumlarının akreditasyonunu alarak öncelikle bu ülkelere ve dünyanın diğer ülkelerine ihraç edilecek ürünler için Helal Sertifika  verilmeye başlamıştır.
GİMDES helal sertifikalandırma standardını oluşturma aşamasında GİMDES Teknik Bilim Kurulu, Fıkıh İlim Kurulu tarafından helal standart oluşturularak tamamlanmıştır. GİMDES İslam hukuku ’’Kefalet’’ sistemi doğrultusunda helal sertifikalandırma çalışmalarını yürütmektedir.
Sağlık  ve selamet dileklerimizle.
tarafından
tarafından seçilmiş
...