GİMDES - Soru & Cevap Platformu ile sizlere Helal Sertifikalama noktasında merak ettiğiniz tüm sorulara cevap vermek üzere kurulmuş bir sistemdir.
+1 oy
Helal sertifikalı ürünler ve bu pazar içerisinde Türkiye’nin durumu hakkında bilgi verebilir misiniz?
tarafından
tarafından düzenlendi

1 cevap

+1 oy
 
En İyi Cevap
Bugün dünyada Müslümanların çoğunlukta olduğu ülkelere ilaveten, azınlıkta oldukları bir çok laik ve/veya Müslüman olmayan ülkelerde de helal gıda belgeli ürünler piyasaya arz edilmekte ve helal gıda belgelendirmesi ile ilgili faaliyetlerde bulunulmaktadır. Bilhassa, Güneydoğu Asya ve Ortadoğu gibi bölgelerde ithal edilen gıdalarda “Helal” logosu bir zorunluluk haline gelmektedir.

Uluslararası gelişmelere ve global eğilimlere karşı durmanın ülkemize zarardan ve vakit kaybından başka bir şey getirmediği tecrübelerle sabittir. Helal gıda sektörü canlandırılarak, Türkiye’nin ekonomik yapısına katkıda bulunabilecek bir başlangıç noktası yakalanabilir. Böylece, tüketici daha seçici davranabilecek, dışarıdan döviz ödeyerek getirtilen ve helal garantisi olmayan gıda ve katkı maddelerinin pek çoğunun ithali azalarak dış ülkelerdeki Müslümanların helal sertifikalı ürün talepleri Türkiye’den daha güçlü bir şekilde sağlanabileceği için de ihracat hacmi artacaktır.

Dünya pazarında 850 milyar dolarlık bir büyüklüğü olduğu söylenen helal gıda piyasasında ülkemiz, diğer faaliyetlerinde olduğu gibi etkin ve öncü olmalı ve bu konu ülkemiz ve kamu çıkarları doğrultusunda değerlendirilmelidir.
Türkiye, söz konusu standarda ilişkin belgelendirmeyi, hem gıda üreticileri için hem de gıda servisi hizmeti veren işletmeler için yapmalıdır.

Türkiye’de Helal Gıda standardı almak ihtiyari (isteğe bağlı) olmaktadır. Bu nedenle, Helal Gıda belgesi bulunmayan üreticilerin veya kurumların ürettiği gıdaların helal olmadığı anlamı kesinlikle çıkarılmamalıdır.Helal Gıda belgesi yapılacak denetimin ardından şirketin denetimde uygun görülen ürünlerine verilmektedir. Belge alan kişi ya da kuruluşlar, taahhütlerine uygun üretim yapıp yapmadığı konusunda da denetlenmektedirler.

Gıdalarda helal olma şartı ile birlikte sağlığa uygunluk ve safiyet de olması gereken şartlardır. Böylece Helal Gıda standardı, uluslararası kontrol birimlerine gıda emniyeti konusunda destek hizmeti de sağlayacaktır.
 
Ülkemizde GİMDES  Helal Gıda ve Helal Sertifikalama konusunda önemli mesafeler kat edilmiştir.
GİMDES yapmış olduğu uluslarası çalışmalar ile Helal arenaya da sıçrama yaparak Helal Pazarda uluslararası bir kimliğe ulaşmış bulunmaktadır. Hatta 2012 yılı itibari ile bu kimliğin temsilcisi konumundadır.GİMDES Helal Sertifikalamada faal en büyük çatı kuruluşu olan WHC’nin (World Halal Council-Dünya Helal Konseyi) başkanlığına getirilmiştir. GİMDES akreditasyonları ile de dünyada önemli bir fark oluşturmaktadır.

En doğrusunu Allah(c.c) bilir.
Sağlık  ve selamet dileklerimizle.
tarafından
...