GİMDES - Soru & Cevap Platformu ile sizlere Helal Sertifikalama noktasında merak ettiğiniz tüm sorulara cevap vermek üzere kurulmuş bir sistemdir.
+1 oy
İyi gunler  Sertifika ile ilgili aklıma takılan bir durum söz konusu.Golda marka un kullanıyorum evet üzerinde Gimdes ibaresi bulunmakta,lakin yörsanın peynirleri bu kapsamda olmasına rağmen üzerlerinde herhangi bir Gimdes ibaresi bulunmamakta,muratbeyde de yok mesela, listenizde yer alan yumurta firmalarından birinden alıyorum yumurtayı onun ambalajında da Gimdes ibaresi bulunmuyor.Sertifikası olanlar ambalajlarında bunu belirtmek zorunda mı,yoksa ambalajda olsun olmasın listenizde olması yeterli midir?Bazılarında olup bazılarıda olmayınca insanın içinde şüphe oluşuyor.İyi çalişmalar
tarafından

1 cevap

+1 oy
 
En İyi Cevap
Öncelikle belirtmiş olduğunuz ürünler üzerinde GİMDES logosunun bulunmama durumu GİMDES'in tasvip ettiği bir durum değildir.GİMDES, helal logosunun GİMDES, helal sertifikalı ürünlerin üzerinde bulunması hususunda özellikle son bir yıldır vermiş olduğumuz mücadeleler sonucunda gerekli yasalarda İslami usule uygunluğunu belirten logo'nun kullanım izni artık bulunmaktadır.

 GİMDES, firmalara GİMDES, helal sertifikası kapsamında olan ürünlerinde GİMDES, helal logosunun kullanımı hususunu belirtmiştir.GİMDES logosunu bir çok firma ürünlerinde kullanmaya başlamış bulunmasına rağmen kullanmayanlarda bulunmaktadır.

Bu durumun oluşmasında iki önemli sebep bulunmaktadır.
Birinci sebep:Özellikle bazı firmalar helal sertifika döneminden önceki kullanmış oldukları ambalajlarını bitene kadar kullanmaya devam etmektedirler.Yeni üretim ambalajlarında helal logosunu kullanmaya başlamak istemektedirler.

İkinci sebep: Kanunu bahane etmek. Fakat artık kanunen yasa ile kullanılabilirlik kazanmış bulunmaktadır.Firmalar bu konuda keyfi davranmaktadırlar.GİMDES olarak bu konuda kanuni bir yaptırımımız bulunmamaktadır.Gerekli uyarıları her fırsatta kendilerine bildirmekteyiz.

Bu konuda en etkili ve hızlı çözüm ise tüketicilerin firmalardan helal logosunu ısrarla talep etmeleridir.Belirttiğiniz firmalara bu soruyu sormanızı tavsiye ediyoruz.Bu problem ile karşılaşmış olmanız GİMDES'in oluşturduğu bir durum değildir.

Aşağıda kamuoyuna vermiş olduğumuz bilgileri link olarak gönderiyoruz.Bu konuda ki mücadelemizi anlayacağınızı ümit etmekteyiz.

 http://www.gimdes.org/urun-anbalaj-etiketlerinde-helal-logo-kullanmak-serbest.html
 
 http://www.gimdes.org/urun-etiketlerinde-gimdes-helal-logosu-da-artik-serbest.html
 
 http://www.gimdes.org/haydi-ambalajlarda-gimdes-helal-logosunu-kullandirma-kampanyasina.html
 
Sağlık ve selamet dileklerimizle.
tarafından
...