GİMDES - Soru & Cevap Platformu ile sizlere Helal Sertifikalama noktasında merak ettiğiniz tüm sorulara cevap vermek üzere kurulmuş bir sistemdir.
0 oy
Doğal yapılmış kefir 24 saat sonra çıkarıldıktan sonra. Ne kadar süre içerisinde tüketilmesi gerekiyor. Helallik konusunda biraz bilgilendirirmisiniz!
tarafından

1 cevap

0 oy
 
En İyi Cevap
Muhterem Furkan Erkaya,
 

Öncelikle GİMDES bir sertifikalama kurumudur. Şunu bilelim ki Fermantasyon olayı ucu açık bir olaydır. Yani bir içecekte Fermantasyon olayı başlamışsa ve bu olay alkol oluşturan bir olaysa zaman ve sıcaklığa bağlı olarak alkolleşme sonuna kadar devam eder.

 
Kefir tanelerinin süt içerisinde kapalı bir ortamda belli bir sıcaklıkta ve belli bir zaman içerisinde bekletilmesi ile kimyasal bir olay olan fermantasyonun devreye girmesi sonucunda, ayran veya yoğurt kıvamında oluşan sıvıya Kefir denmektedir. Yoğurt ve ayranın oluşumundan farklı olarak, kefirin fermantasyonu alkol veren bir reaksiyon olması sebebi ile beraberinde alkolün oluşması problemini de getirmektedir. Bu sebeple sanayide üretilen kefirlere GİMDES sertifika vermemektedir.

Bu hususta kamuoyuna vermiş olduğumuz bilgiyi aşağıda link olarak sunuyoruz, inşallah faydalı olmuştur.

 

http://www.gidaraporu.com/kefir-dosyasi_g.htm

 
 
11.01.2018

 

tarafından
tarafından seçilmiş
...