GİMDES - Soru & Cevap Platformu ile sizlere Helal Sertifikalama noktasında merak ettiğiniz tüm sorulara cevap vermek üzere kurulmuş bir sistemdir.
0 oy
Dünya helal birliğinden helal sertifikalı bir kefir markası var helal sertifikası olsa bile fabrikada üretilen kefiri tüketmekte bir sakınca varmı ?
tarafından

1 cevap

0 oy
 
En İyi Cevap
Muhterem takipçimiz,


Öncelikle hassasiyetiniz için teşekkür ederiz. Şunu bilelim ki Fermantasyon olayı ucu açık bir olaydır. Yani bir içecekte Fermantasyon olayı başlamışsa ve bu olay alkol oluşturan bir olaysa zaman ve sıcaklığa bağlı olarak alkolleşme sonuna kadar devam eder.
Kefir tanelerinin süt içerisinde kapalı bir ortamda belli bir sıcaklıkta ve belli bir zaman içerisinde bekletilmesi ile kimyasal bir olay olan fermantasyonun devreye girmesi sonucunda, ayran veya yoğurt kıvamında oluşan sıvıya Kefir denmektedir. Yoğurt ve ayranın oluşumundan farklı olarak, kefirin fermantasyonu alkol veren bir reaksiyon olması sebebi ile beraberinde alkolün oluşması problemini de getirmektedir. Bu sebeple sanayide üretilen kefirlere GİMDES sertifika vermemektedir.

Bu hususta kamuoyuna vermiş olduğumuz bilgiyi aşağıda link olarak sunuyoruz.

http://www.gidaraporu.com/kefir-dosyasi_g.htm


Sağlık ve selamet dileklerimizle…
tarafından
...