GİMDES - Soru & Cevap Platformu ile sizlere Helal Sertifikalama noktasında merak ettiğiniz tüm sorulara cevap vermek üzere kurulmuş bir sistemdir.

En popüler etiketler

helal-sertifikalama helal-sertifikali-urunler helal tavuk ulker helal-logo helal-sertifikali-tavuk soya-ürünü helal-organik-olmali katki-maddesi jelatin kozmetik sertifika halal-dunya-marketleri bulasik-deterjani ferrozinc-berko-helal-jelatin-analiz-gimdes-ilaç soya-sosu soya-lesitini dogal e-katki-maddeleri brosur helal-cay kefir - sistein bio organik deterjan sucuk ak-gida dr-rodzi tse-helal-sertifikalama ilac aroma tse alkol gazli-icecek icecekler helal-kozmetik ersag bitkisel su şeker bebek antibiyotik gimdes gdo grafen-helalsertifika-zararlımaddeler balmumu-petek-alerji fason-üretim şitoğlu bereket-döner naturalive-titanyum saccharomyces-cerevisiae kağıt- streç-yağlı helal-dünya-marketleri hisse-senedi-alıp-satmak borsa-hisse bal-gimdes-helal-seyidoğlu tablet-bulasik-deterjani helal-gida kozmetik-katki-maddeleri prejelatinize-mısır-nişastası ekmekte-kullanılan-katkı-maddeleri ekmek-enzim fungal-alfa-amilaz fenoksietanol phenoxyethanol dondurma-açık ferrozinc-kapsul-jelatini-ekteki-analizleri-yorumlar-misiniz kimyasal-değişim-helal-istihake parfüm-alkol fırın-kağıdı etilalkol-haram tavuk-kanatlı-gdo-yem-helal-kesim-yumurta-piliç yumuşatıcı izopropil-alkol vita enzim tozu-kakao protein-tozları mendil çerez-kuruyemiş-kavrulmuş-çiğ-kabuklu asi-cocuk-bebek-hak-helal-haram prejelatinize edemiyoruz poppy-seed brewers-yeast balina-amberi duru-yeşil-mercimek etanol ıslak içim-süt kakao nutmeg içecek-enerji maya şok happy-market
0 oy
Merhaba, Gimdesin sertifika verdiği gıda dışı ürünlerde (örneğin kozmetik ve temizlik ürünleri) insana ve doğaya zararlı olan ya da şüpheli olan kimyasalların bulunmamasına dikkat ediliyor mu? Tayyib kavramının içine bu da girer mi? Ekolojik sertifikaya sahip olmasa da bu ürünlere bitkisel ürünler diyebilir miyiz? Bu sorularıma binaen gimdes sertifikasına güvenerek aldığım bir yumuşatıcının içerisindekiler beni oldukça şaşırttı. Katyonik aktif madde(bitkisel kaynaklı yazmıyor),benzisothiazolinone,methylisothiazolinone,laurylamine dipropylenediamine,parfüm,linalool, butylphenyl methylpropional,alpha isomethyl ionone,citronellol, benzyl salicylate, geraniol. Anladığım kadarıyla tamamen kimyasal ve diğer markalardan hiçbir farkı yok. Özellikle yumuşatıcı gibi çamaşır makinesinin durulama suyu içerisine karışıp çamaşırların üzerinde kalan bir ürünün içerisinde bu kadar kimyasal olmasına hem şaşırdım hem üzüldüm. Hem de şimdiye kadar gimdes sertifikasına güvenerek aldığım diğer temizlik ve kozmetik ürünlerine şüphe ile bakmaya başladım. Bizi bu konuda aydınlatırsanız memnun olurum. Teşekkürler
tarafından

1 cevap

0 oy
 
En İyi Cevap
Muhterem Kardeşimiz,
 
Öncelikle hassasiyetiniz için teşekkür ederiz. GİMDES İslami usullere göre Helal ve Tayyib Sertifikalandırma yapmaktadır. Dolayısıyla Tayyib kavramı sağlık ve temizliği ifade etmektedir. GİMDES'in temizlik ürünlerinde bitkisel olma zorunluluğu yoktur.
Bu hususta GİMDES'in 2 önemli kriteri bulunmaktadır. Bunlar;
 
1. Kullanılan hammadde İslami açıdan haram olan bir katkı içermemeli ve üretiminde de haram bir katkı kullanılmadan üretilmelidir.
2. Kullanılan katkı ister bitkisel ister hayvansal veya kimyasal isterse mikrobiyel fermantasyon kaynaklı olsun sağlık açısından zararlı etkilere sahip olmamalıdır.
 
Sonuç olarak bu iki hususu sağlayan hammaddeler ile üretimi yapılan temizlik kozmetik ürünleri GİMDES'ten sertifika alabilmek için yeterli olan asgari şartlara haizdir.
 
 
 
Sağlık ve selamet dileklerimizle.
23.03.2018
tarafından
tarafından seçilmiş
...