GİMDES - Soru & Cevap Platformu ile sizlere Helal Sertifikalama noktasında merak ettiğiniz tüm sorulara cevap vermek üzere kurulmuş bir sistemdir.
0 oy
tarafından

1 cevap

0 oy
 
En İyi Cevap
Muhterem Nurullah Güllüoğlu,
 
Öncelikle hassasiyetiniz için teşekkür ederiz. Sorularınıza sırasıyla yanıt ise,
 

Hormon: Bitki ve hayvanlara uygulanabilmektedir. Bitkinin veya hayvanın istenen yönde gelişmesini sağlamak amacı ile kullanılmaktadır. Örneğin, üzümün salkım boyutundan tane boyutuna kadar istenilen özelikler için kullanılabilir; Hayvanda da et verimin artması için kullanılabilmektedir. Hayvanda vücuttan atılma süresi vardır atılmadan önce kesime giden hayvan eti tüketildiğinde insana geçebilmektedir, 

bitkilerde de aynı şey geçerli olabilmektedir. GİMDES, hormon kullanımına caiz olmadığı fetvasından dolayı izin vermemektedir. 
 
GDO: Genetiği Değiştirilmiş Organizmaların kısaltılmış halidir. GDO tamamen ana yapıda DNA sarmalı üzerinde yapılan tüm değişikliklere denmektedir. Canlının son haline kadar bu yapıyı korumaktadır. GİMDES, GDO’lu (Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar) ürünler insan sağlığı için ve dini açıdan şüpheli, riskli görüldüğü için sertifikalandırma işlemine tabi tutmamaktadır. 
 

Konu ile ilgili olarak kamoyuna yazmış olduğumuz yazıların linkini sunuyoruz, inşallah faydalı olmuştur.

 
 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
Sağlık ve selamet dileklerimizle.
03.04.2018

 

tarafından
tarafından seçilmiş
...