GİMDES - Soru & Cevap Platformu ile sizlere Helal Sertifikalama noktasında merak ettiğiniz tüm sorulara cevap vermek üzere kurulmuş bir sistemdir.
0 oy
Unlardaki sistein hakkında sitenize bir soru sorulmuş. Verdiğiniz cevap şu şekilde: 2.SORU:Etiket tebliğine göre bir ürün içerisinde bulunan enerji, protein,kül vb.değerlerin bildirilmesi gerekmektedir.Dolayısıyla belirttiğiniz hususta sizin ambalaj üzerinde okumuş olduğunuz tablo besin değerleri tablosudur.Una protein girmemektedir.Besin değerlerini belirtmek için kendisinde doğal olarak bulunan protein miktarı yazılmaktadır.Kül diye belirtilen ise, buğday içerisinde bulunan doğal mineraldir.Dışarıdan katılan bir madde değildir.Buğday ununun içerisine protein girişi sadece ''Gluten'' ile olabilir.Gluten ise buğdayın kendi özünde olan bir protein çeşididir.Mevsimsel olarak gluteni düşük buğdaya dışarıdan gluten takviyesi yapılarak gluten değeri arttırılabilir.Dolayısıyla belirttiğiniz katkı maddesi ayrı olarak ürüne katılan maddedir. Bu cevaba göre paketli bir unda sistein yok mudur?
tarafından

1 cevap

0 oy

Muhterem Elif Türkcan,

 
 
Öncelikle hassasiyetiniz için teşekkür ederiz. Söz konusu durum şu şekildedir,
 
Üründe buğdaydan kaynaklanan protein girişi bulunmaktadır. Dışarıdan sistein eklenmesi durumunda bunu analizlerde tespit etmek mümkün olmamaktadır. Çünkü üründeki vâr olan protein ile dışarıdan eklenen birbirine karışmaktadır.
 
Ayrıca L-Sistein insan saçından, domuz kılından ve kanatlıların tüylerinden üretilebilmektedir. Bu sebeplerden dolayı GİMDES bu katkı maddesini sertifikalandırmamaktadır. 
 
Kamoyuna yazmış olduğumuz yazlarımızın linkini aşağıda sunuyoruz, inşallah faydalı olmuştur.
 
 
 
 
Sağlık ve selamet dileklerimizle.
03.05.2018

 

tarafından
...