GİMDES - Soru & Cevap Platformu ile sizlere Helal Sertifikalama noktasında merak ettiğiniz tüm sorulara cevap vermek üzere kurulmuş bir sistemdir.

En popüler etiketler

helal-sertifikalama helal-sertifikali-urunler helal tavuk ulker helal-logo helal-sertifikali-tavuk soya-ürünü helal-organik-olmali katki-maddesi jelatin kozmetik sertifika halal-dunya-marketleri bulasik-deterjani ferrozinc-berko-helal-jelatin-analiz-gimdes-ilaç soya-sosu soya-lesitini dogal e-katki-maddeleri brosur helal-cay kefir - sistein bio organik deterjan sucuk ak-gida dr-rodzi tse-helal-sertifikalama ilac aroma tse alkol gazli-icecek icecekler helal-kozmetik ersag bitkisel su şeker bebek antibiyotik gimdes gdo grafen-helalsertifika-zararlımaddeler balmumu-petek-alerji fason-üretim şitoğlu bereket-döner naturalive-titanyum saccharomyces-cerevisiae kağıt- streç-yağlı helal-dünya-marketleri hisse-senedi-alıp-satmak borsa-hisse bal-gimdes-helal-seyidoğlu tablet-bulasik-deterjani helal-gida kozmetik-katki-maddeleri prejelatinize-mısır-nişastası ekmekte-kullanılan-katkı-maddeleri ekmek-enzim fungal-alfa-amilaz fenoksietanol phenoxyethanol dondurma-açık ferrozinc-kapsul-jelatini-ekteki-analizleri-yorumlar-misiniz kimyasal-değişim-helal-istihake parfüm-alkol fırın-kağıdı etilalkol-haram tavuk-kanatlı-gdo-yem-helal-kesim-yumurta-piliç yumuşatıcı izopropil-alkol vita enzim tozu-kakao protein-tozları mendil çerez-kuruyemiş-kavrulmuş-çiğ-kabuklu asi-cocuk-bebek-hak-helal-haram prejelatinize edemiyoruz poppy-seed brewers-yeast balina-amberi duru-yeşil-mercimek etanol ıslak içim-süt kakao nutmeg içecek-enerji maya şok happy-market
0 oy

1 cevap

0 oy

Muhterem Özlem Dündar Kaya,

Öncelikle hassasiyetiniz için teşekkür ederiz. Söz konusu ürün grubundaki GİMDES'in kritik kontrol noktaları şu şekildedir;

Kabartma tozları unlu mamullerin üretiminde yaygın bir kullanım alanına sahiptir. Özellikle kek, bisküvi gibi yumuşak buğday unu ile üretilen ürünlerin karakteristik iç yapılarının oluşmasında kullanılırlar. Genellikle bileşimlerinde tek alkali bileşen (sodyum bikarbonat), bir ya da daha fazla sayıda asidik tuz ve dolgu maddesi (mısır nişastası) bulunur. Sulu ortamda bikarbonatın asitle reaksiyona girmesi sonucu oluşan CO2 gazı ürünün kabarmasını sağlar, bunun yanı sıra hazmını kolaylaştırır ve albenisini arttırır.

RİSKLER

1- Yapısında bulunan malik asit ve kalsiyum laktatın üretimi fermantasyonla olduğundan fermentasyon sırasında kullanılan mikroorganizmalar ve enzimlerin kaynağı önemlidir. Bunlar eğer hayvansal kaynaklı ise Helal kesim yapılmış hayvanlardan olmalıdır. Ayrıca GDO içermemelidir.

2- Tartarik asit ve tartaratlarında en önemli kaynağı şaraptır bu yüzden bu ürünlerin kabartma tozlarında kullanılabilmesi için mutlaka Helal standartlarında üretilmesi gerekmektedir.

3- Dolgu malzemesi olarak nişasta da kullanılabilmektedir burada ki risk ise üretimde kullanılan enzimlerin kaynağının hayvansal olması durumunda Helal kesim yapılmış hayvanlardan olması gerekir. Ayrıca mısırdan elde edilmişse mısır tohumlarının GDO'suz olması gerekmektedir.

Kısaca, Helal ve Tayyib şartlarda üretilmesi gerekmektedir. GİMDES sadece sertifika vermiş olduğu ürünlere kefildir.

 
 
Sağlık ve selamet dileklerimizle.
tarafından
...