GİMDES - Soru & Cevap Platformu ile sizlere Helal Sertifikalama noktasında merak ettiğiniz tüm sorulara cevap vermek üzere kurulmuş bir sistemdir.
0 oy
Selamünaleyküm galeta unu ekmekten yapılmıyormu farklı maddelerde koyuyorlarmı, farklı markaların galeta unları yenilirmi? Mesela ununun sertifika alan markanın galeta ununda sertifika yok ? Nasıl oluyor?
tarafından

1 cevap

0 oy

Muhterem Habibe Zeynep DEMİR,

 
Öncelikle hassasiyetiniz için teşekkür ederiz. Sorunuzla ilgili olarak öncelikle şunu belirtmekte fayda var; 
GİMDES ancak denetimlerde bulunduğu ve Helal Güvence Sistemi doğrultusunda kontrollerini sürdürdüğü, GİMDES Helal ve Tayyib sertifikasına sahip ürünler hakkında açıklama yapabilmektedir. Dolayısıyla siz de taktir edersiniz ki incelemediğimiz, denetimlerde bulunmadığımız firmalar ve ürünler hakkında açıklama yapmamız etik olmamaktadır. GİMDES sadece GİMDES Helal ve Tayyib Sertifikasına sahip ürünlere kefil olabilmektedir.
 
Piyasada bulunan galeta unlarının çoğu ekmekten yapılmakta ancak bizim sertifikalandırdığımız firmaların ürünleri direkt olarak ekmekten yapılmamakla birlikte, galeta unu için özel hazırlanmaktadır. Farklı markaların galeta unlarının kullanılmasıyla ilgili olarak bu seçim sizin tercihinize kalmış bir durumdur. Bu konuda önemli olan nokta olan helal, sağlıklı, hijyenik ve kaliteli ürünler olmasıdır.
 
Onun dışında firmanın "un" için aldığı sertifika, galeta unundan da sertifika alabileceği anlamına gelmez. Çünkü galeta unu haline gelinceye kadar fırınlanması veya paketlenmesi hususunda farklı aşamalardan geçmektedir.
 
Ayrıca ayrıntılı bilgi için "Un ve Unlu Mamüllerde Dikkat Ettiğimiz Kritik Noktalar" ve bizden sertifikalı "Unlu Mamüller ve Pastacılık Malzemeleri"ne de aşağıda ki linklerden ulaşabilirsiniz.
 
Linkler:
 
 "Un ve Unlu Mamüllerde Dikkat Ettiğimiz Kritik Noktalar"  
 
 "Unlu Mamüller ve Pastacılık Malzemeleri" 
 
 
Sağlık ve selamet dileklerimizle.
15.11.2018

 

tarafından
...