GİMDES - Soru & Cevap Platformu ile sizlere Helal Sertifikalama noktasında merak ettiğiniz tüm sorulara cevap vermek üzere kurulmuş bir sistemdir.

En popüler etiketler

helal-sertifikalama helal-sertifikali-urunler helal tavuk ulker helal-logo helal-sertifikali-tavuk soya-ürünü helal-organik-olmali katki-maddesi jelatin kozmetik sertifika halal-dunya-marketleri bulasik-deterjani ferrozinc-berko-helal-jelatin-analiz-gimdes-ilaç soya-sosu soya-lesitini dogal e-katki-maddeleri brosur helal-cay kefir - sistein bio organik deterjan sucuk ak-gida dr-rodzi tse-helal-sertifikalama ilac aroma tse alkol gazli-icecek icecekler helal-kozmetik ersag bitkisel su şeker bebek antibiyotik gimdes gdo grafen-helalsertifika-zararlımaddeler balmumu-petek-alerji fason-üretim şitoğlu bereket-döner naturalive-titanyum saccharomyces-cerevisiae kağıt- streç-yağlı helal-dünya-marketleri hisse-senedi-alıp-satmak borsa-hisse bal-gimdes-helal-seyidoğlu tablet-bulasik-deterjani helal-gida kozmetik-katki-maddeleri prejelatinize-mısır-nişastası ekmekte-kullanılan-katkı-maddeleri ekmek-enzim fungal-alfa-amilaz fenoksietanol phenoxyethanol dondurma-açık ferrozinc-kapsul-jelatini-ekteki-analizleri-yorumlar-misiniz kimyasal-değişim-helal-istihake parfüm-alkol fırın-kağıdı etilalkol-haram tavuk-kanatlı-gdo-yem-helal-kesim-yumurta-piliç yumuşatıcı izopropil-alkol vita enzim tozu-kakao protein-tozları mendil çerez-kuruyemiş-kavrulmuş-çiğ-kabuklu asi-cocuk-bebek-hak-helal-haram prejelatinize edemiyoruz poppy-seed brewers-yeast balina-amberi duru-yeşil-mercimek etanol ıslak içim-süt kakao nutmeg içecek-enerji maya şok happy-market
0 oy
TSE’nin helal sertifika verme işine girmesi hakkında düşünceniz nedir?
tarafından

1 cevap

+1 oy
 
En İyi Cevap
Sormuş olduğunuz sorunuza mukabil,cevabımıza yine bu konuda sorulabilecek en önemli kritik noktayı sorarak başlamak istiyoruz.

Bahsetmiş olduğunuz kurum şimdiye kadar neredeydi?

Yıllardır gıdada standartlar belirlerken %90’ı Müslüman olan ülkemizde,helal konusu için neden bugüne kadar hiçbir adım atmamış ve GİMDES’in kurulmasından sonra mantar gibi ortaya çıkan firmalar arasında kendine yer aramaya çalışmıştır.

Yaklaşık son üç yıldır helal gıda konusu yoğun bir şekilde Türkiyenin gündemini meşgul etmektedir. Ülkemizde ilk olarak GİMDES’in helal gıda sertifikası vermek için yetki almasıyla başlayan bu süreç GİMDES’ten sonra mantar gibi çoğalan,çoğunun amacı maddi menfaatler ve pazar payı olan,birçok kuruluşun ortaya çıkmasıyla devam etmektedir.

Yetkisiz, ehliyetsiz, hiçbir bilimsel prosedüre uymaksızın sırf benim tüccarım, benim ihracatçım kazansın mantığı ile masa başında belge diye verilen kâğıt parçalarının da artık hiçbir inandırıcılığı kalmadığı gibi bu gibi kağıtlarla takdim edilen ürünlerimizin itibarına da zarar verilmektedir.

Bahsettiğiniz kurumun oluşturmaya çalıştığı yeni konsepte de aynı tehlikeli anlayışı görmekten tüm Müslümanlar tedirginlik içindedir.

Bahsetmiş olduğunuz kurum mevcut alt yapısı,iştigal sahası ve yasal yapısı itibari ile Müslümanların taleplerini İslami kurallara göre götürebilmesi birçok sakıncalara maruzdur.

Dünyada yaşayan iki milyar Müslüman nüfus yer yer uyanarak dininin gereği olan Helal ve Sağlıklı ürün arama eylemini her geçen gün güçlendirerek sürdürmektedir.
tarafından
...