GİMDES - Soru & Cevap Platformu ile sizlere Helal Sertifikalama noktasında merak ettiğiniz tüm sorulara cevap vermek üzere kurulmuş bir sistemdir.
+3 oy
Çayda haram olan ne olabilir?
tarafından

1 cevap

+1 oy
 
En İyi Cevap

ÇAY

Siyah çay üretiminde aromaların kullanımı son zamanlarda yaygın bir hal almıştır. Genelde kullanılan bergamot aromasının içeriğinde etil alkol olabildiğinden bu durum fıkhen uygun olmayacaktır. Çünkü, alkol ile muamele görmüş aromayı bünyesine emen çay, alkol uçsa dahi necis kalacaktır. Bu necaset ancak su ile yıkanarak giderilebilir. Fakat bu fıkhi meseleyi herkes bilemeyeceğinden dolayı etil alkollü bir aromayı kullandırmamak en uygunu olacaktır. Kaldı ki, aromalardaki tek problem alkol olmayıp, farklı katkılarda mevcuttur. Yapay renklendiriciler ve MSG gibi..

Karadeniz bölgesinin farklı noktalarındaki çay üretimlerinden aldığımız numunelerde yaptırdığımız radyasyon kalıntı analizleri limit değerlerin çok altında çıkmıştır. Bu nedenle radyasyon tehlikesi en azından şimdilik söz konusu değildir. 

Hususen büfe, kahve, çay ocakları vs. gibi çayın çok tüketildiği ve fazla miktarlarda demlendiği yerlerde, daha çok ve çabuk renk ve tat vermesi amacıyla çay ekstraktı ile muamele edilmiş çaylar kullanılabilmektedir. Bu çay ekstraktları genel olarak, ıskarta çayların demlenmesi ve suyunun uçurularak yoğun bir hale getirilmesi şeklinde üretilirken, modern teknolojinin sürprizleri bizleri endişelendirmektedir. Aklımıza takılan soru ise:içerisine aroma ve renklendirici maddeler giriyor mudur?

Sallama ve demleme şeklinde filtre kağıtları içerisine konulan siyah çaylarda ise hızlı renk ve tat vermesi amacıyla yine aroma ve renklendirici kullanımı olabilirken, ayrıca filtre kağıtlarının üretiminde kullanılan emülgatör de farklı bir problem olarak önümüze çıkmaktadır. Bu emülgatörler hayvansal mıdır? Bitkisel midir? Güvenilir bir Helal Sertifikaya sahip midir? Bu soruların cevaplanması adına helal sertifikasına ve helal tescile ihtiyacı vardır.

 

tarafından
...