GİMDES - Soru & Cevap Platformu ile sizlere Helal Sertifikalama noktasında merak ettiğiniz tüm sorulara cevap vermek üzere kurulmuş bir sistemdir.
0 oy
Merhaba, piyasada bir çok üründe artık nişasta bazlı şekere rastlıyoruz. NBŞ'nin sağlığa zararları ile ilgili birçok makale yazıldı, programlar yapıldı, gazetede haberler çıktı. NBŞ helalliğe engelmidir? sağlığa zararı bilimsel olarak kanıtlanmadı diyenlerde var fakat GDO lu ürünler içinde bilimsel bir kanıt yok deniyordu. Şuan herkes GDO dan uzak duruyor.
tarafından

1 cevap

0 oy

Muhterem Gülizar Ferhan,

 
 
Öncelikle hassasiyetiniz için teşekkür ederiz. Söz konusu durum hakkında ise nbş, yapı taşı nişasta olan gıdalardan elde edilen şekerler topluluğudur. (Buğday, mısır vb.) Bütün şekerlerin fazla tüketilmesi halinde sağlığa zararlı olduğu bilinmektedir. Normal şartlarda tüketiminde ise bilinen bir yan etkileri görülmemektedir. 
 
Şeker üretiminde ise bir çok zararlı katkı maddesi kullanılmaktadır. GİMDES, Helal ve Tayyiblik yönünden şeker üretiminde kullanılan bütün girdiler için kabul edilebilir bir Helal Sertifikası istemektedir.

 

Kamoyuna bu konu hakkında yazmış olduğumuz yazıların linkini aşağıda sunuyoruz, inşallah faydalı olmuştur.
 

 

Sağlık ve selamet dileklerimizle.

 

tarafından
...