GİMDES - Soru & Cevap Platformu ile sizlere Helal Sertifikalama noktasında merak ettiğiniz tüm sorulara cevap vermek üzere kurulmuş bir sistemdir.
+4 oy
Bir takım bilimsel yöntemlerle elde edilmiş yüksek enerjili proteinler vererek 16 haftada ulaşacakları ağırlığa 6 haftada getirilen tavuklar, yeterince gelişememiş kemikleri onları taşıyamadığı için neredeyse yürüyemiyorlar, kemiklerinde kırıklar, nefes almakta zorlanan, kalp krizi geçiren tıpkı 10 yaşında 100 kilo olan bir çocuğa benzeyen tavuklar. Kapalı bir mekana bırakılıp 6 hafta boyunca sürekli ışık altında olan uyumayan hayvancıklar. Yalnızca bir kaç adım attıktan sonra yere düşüp kalan zavallı kuşlar. Helal sertifikası verdiğiniz tavukların 45 günde 2,5 kiloya ulaşıp kesildiğini siz de ifade ediyorsunuz.

Hayvanlara eziyet edilmemesi, taşıyamaycakları yük yüklenmemesi ile ilgili ayet ve hadisler var iken, benim anlamak istediğim neye dayanarak bu durumu islami ve insani olarak değerlendiriyorsunuz.
tarafından

1 cevap

+2 oy
 
En İyi Cevap

 

Muhterem Kardeşim

İfadeleriniz  bilimden, fıkıhtan ne kadar uzak saplantılar içerisine düştüğünüzü gösteriyor. Size hak veriyoruz. Bilen bilmeyen bir takım insanlar halkın ilgisini çekebilmek için bir takım şehir efsaneleri, hayali dehşet senaryoları ortaya atıyorlar.  

Bu hususta GİMDES helal standardını önyargısız olarak lütfen dikkatli incelemenizi tavsiye ediyoruz. GİMDES sitesinde de ilan edilmekte olan GİMDES helal standardında ‘’Helal Kesim Hususunda’’  GİMDES’in en çok dikkat ettiği önem verdiği kesimin helal olabilmesi için hayvana yapılacak muameleler maddeler halinde belirtilmiştir.Bu maddeler aşağıda belirtilen başlıklar altında belirtilmektedir.

“6. HELAL KESİM

6.1 HAYVAN VE KANATLILARIN KESİM ÖNCESİ ŞARTLARI

6.2 KESİM ŞARTLARI”

Bu bölümleri lütfen dikkatli olarak inceleyiniz. Bu kısımda zaten hayvana eziyet edilmemesi ve eziyete sebep olabilecek uygulamanın olmaması belirtilerek, eziyete sebebiyet verecek durumları maddeler şeklinde sıralayarak kurala uyulması gerektiği belirtilmiştir. Bilgiyi aşağıda link olarak gönderiyoruz. http://www.gimdes.org/gimdes-standartlari/gimdes-helal-standardi

Tavukların şu veya bu şekilde 42 günde,45 günde yetiştirilmesi ve yenmesi  konusunda da  ne bir bilimsel reddiye, ne de aksine bir fetva ortada yoktur. Yenmesi helal kılınmış bütün nimetler insanlara musahhar kılınmıştır.Tavukların yetiştirilmesi esnasında onlara acı ve stress verecek davranışlar söz konusu olmadığı , GDO, Hormon ve etobur beslenme uygulanmadığı müddetçe bu kanatlıların etleri Helal ve Tayyib şartlarındadır.

Sağlık ve selamet dileklerimizle. 

tarafından
...