GİMDES - Soru & Cevap Platformu ile sizlere Helal Sertifikalama noktasında merak ettiğiniz tüm sorulara cevap vermek üzere kurulmuş bir sistemdir.
0 oy
Selamün Aleyküm öncelikle bu güzide kurumu tebrik ediyorum ciddi bir hassasiyetimin oluşmasında çok katkıları olmuştur. bundan sonra da Allah hayırlı muvaffakiyetler versin inşaallah. Benim sorum şu: Özellikle parfümlerde ve kişisel bakım ürünlerinde ve temizlik ürünlerinde içindekiler kısmında alkol grubundan olan bazı maddeler var. bunların haram-helal durumu nedir merak ediyorum.
tarafından

1 cevap

+1 oy
Muhterem Mehmet Kayar,
 
 
Öncelikle hassasiyetiniz için teşekkür ederiz. 
 
Kişisel bakım ürünlerinde kanser ve diğer zararlı etkilerinden dolayı şu maddeler kullanılmamalıdır;
 1.  

  SLS ve SLES 

   

 2. Parabenler

 3. Sentetik Renklendiriciler

 4. Sentetik Antioksidanlar (BHA ve BHT gibi)

 5. Karmin; Böcek kaynaklı bir hammadde olduğundan fıkha göre Helal sertifikalı üretimlerde kullanılamaz.

 6. Etanol; Etanol çözücü olarak kullanılabilir. Fıkıhta etanol necis ve sarhoşluk verici bir hammaddedir. Dolayısıyla kullanılamaz.

 7. Kokular; Etanol çözücü olarak kullanılabilir. Fıkıhta etanol necis ve sarhoşluk verici bir hammaddedir. Bundan dolayı kokular Helal şartlarda üretilmelidir.

Hayvansal kaynaklı olabileceğinden dolayı Helal şartlarda üretimleri yapılması gerekmekte olan ve güvenilir bir kurumdan Helal belgesine sahip olması gereken maddeler ise;
 1. Amino Asitler

 2. Enzimler

 3. Yağ Asitleri

 

Temizlik Ürünlerinde ise:

 1. Etanol; Etanol çözücü olarak kullanılabilir. Fıkıhta etanol necis ve sarhoşluk verici bir ham maddedir.

 1. Enzimler: Hayvansal kaynaklı olabileceğinden Helal şartlarda üretimleri yapılması gerekmekte ve güvenilir bir kurumdan Helal belgesine sahip olması lazımdır.

 2. Yağ asitleri: Hayvansal kaynaklı olabileceğinden Helal şartlarda üretimleri yapılması gerekmekte ve güvenilir bir kurumdan Helal belgesine sahip olması lazımdır.

 1. Gluteraldehit; Genel olarak koruyucu olarak kullanılan kanserojen bir hammaddedir.

 
 
 
 
Sağlık ve selamet dileklerimizle.

 

tarafından
...